Popularne świadczenia pozapłacowe dla pracowników

Obserwacja współczesnego rynku pracy pokazuje, że coraz częściej atrakcyjne wynagrodzenie już nie wystarcza, aby zatrzymać w firmie specjalistów oraz zachęcić do udziału w procesie rekrutacyjnym wykwalifikowanych i utalentowanych kandydatów. Zarówno zatrudnieni, jak i potencjalni pracownicy oczekują teraz czegoś więcej. Pracodawcy odpowiadają na takie zapotrzebowanie, oferując im pakiet interesujących benefitów. Które świadczenia pozapłacowe są najbardziej pożądane przez pracowników? Podpowiadamy!

Jakie są najpopularniejsze benefity?

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników, jeśli zostaną prawidłowo dobrane, motywują oraz pozytywnie wpływają na wydajność jednostek, jak i całych zespołów. Sprawiają, że członkowie kadry pracowniczej czują się ważni, zauważeni, docenieni i zaopiekowani. Benefity firmowe są formą nagradzanie pracownika za konkretne osiągnięcia oraz mobilizowania go do dalszego rozwoju.

Najczęściej spotykane pozapłacowe składniki wynagrodzenia

Po pierwsze – prywatna opieka medyczna i dodatkowe ubezpieczenie

Wśród standardowych świadczeń pozapłacowych zwykle wymienia się pakiet medyczny oraz ubezpieczenie na życie, ponieważ dla większości pracowników zdrowie i poczucie bezpieczeństwa ich samych oraz najbliższych im osób ma największą wartość.

Po drugie – karty sportowe oraz bilety na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe

Popularne są także benefity, które pracownicy mogą wykorzystywać po pracy, aby spędzać wolny czas w zgodzie ze swoimi pasjami. Zwykle przyjmują one postać karnetów na siłownię, wejściówek na zajęcia sportowe, czy biletów do kina, teatru lub na koncert.

Po trzecie – dofinansowanie kursów, szkoleń, studiów podyplomowych

Ten dodatek do pensji jest szczególnie doceniany przez ambitnych pracowników, którzy chcą stale inwestować w rozwój zawodowy. Za sprawą darmowych lub w części opłaconych przez pracodawcę kursów, szkoleń, czy studiów podyplomowych mogą oni aktualizować swoją wiedzę, doskonalić posiadane umiejętności oraz nabywać nowe kwalifikacje.

Po czwarte – bezpłatne posiłki

Dużym uznaniem w oczach pracowników cieszy się również benefit w postaci dofinansowania posiłków zjadanych w czasie przerwy w pracy. Zorganizowanie cateringu lub przekazanie przedpłaconych kart żywieniowych to forma wsparcia, zachęcająca do regularnego odżywiania się i stosowania zdrowej diety, co ma przekładać się na lepszą kondycję fizyczną i psychiczną organizmu.

Po piąte – praca zdalna (lub hybrydowa) i elastyczny czas pracy

Mile widziane przez pracowników są także udogodnienia polegające na prawie do całkowitej lub częściowej realizacji obowiązków służbowych w ramach home office oraz możliwość rozpoczynania i kończenia dnia pracy nie o konkretnie wskazanej porze, ale w ustalonym przedziale godzinowym. Jest to dla nich duża pomoc, jeśli chcą sprawnie połączyć realizację obowiązków zawodowych z życiem osobistym.

Po szóste – prezenty okolicznościowe

Często spotykanymi benefitami pracowniczymi są także bożonarodzeniowe i wielkanocne upominki, jak i prezenty dla najmłodszych wręczane z okazji Dnia Dziecka. Najczęściej przyjmują one postać paczek albo bonów i kart podarunkowych, stanowiących wsparcie dla domowych budżetów zatrudnionych.

Najlepsze pracownicze świadczenia pozapłacowe – podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje, że pozapłacowe elementy wynagrodzenia generują obustronne korzyści. Zyskać mogą zarówno pracodawcy, jak i przedstawiciele kadry pracowniczej. Jednak, aby tak się stało, niezbędne jest obranie odpowiedniej strategii benefitowej, opartej na świadczeniach dodatkowych skrojonych na miarę rzeczywistych potrzeb pracowników, dostosowanych do ich wieku, płci, stylu życia, sytuacji rodzinnej, dotychczasowych przyzwyczajeń, czy zajmowanego stanowiska. Dowiedz się, jakie są oczekiwania Twojego zespołu, a potem zaoferuj świadczenia pozapłacowe dla pracowników, które zostaną przez nich entuzjastycznie przyjęte.

Arkadiusz Kamiński
Arkadiusz Kamiński
HR Services & Carrotspot LAB Lead
Z wykształcenia psycholog społeczny. Ekspert ds. budowania strategii zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji, certyfikowany asesor (AC/DC) oraz HRBP. Wykładowca SWPS, wieloletni manager i dyrektor odpowiadający za procesy personalne i analizy. Od ponad 10 lat badacz organizacji i postaw pracowników. Zwolennik wykorzystywania narzędzi psychometrycznych w HR. Swoje bogate doświadczenie wykorzystuje kierując zespołem badawczym i rozwijając platformę Carrotspot w aspektach z obszaru HR, People Analytics oraz UX Research. Prywatnie wielbiciel sportów ekstremalnych.