Jak skutecznie zarządzać benefitami pracowniczymi z pomocą Carrotspot?

(4 min czytania)
Zarządzanie różnorodnością potrzeb pracowników jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi. Platforma benefitowa Carrotspot oferuje rozwiązania umożliwiające personalizację świadczeń pozapłacowych, dostosowując je do indywidualnych oczekiwań zatrudnionych. Dzięki funkcjonalnościom takim jak system kafeteryjny oraz rzetelne badania potrzeb pracowników, Carrotspot pozwala na precyzyjne dopasowanie oferty benefitów. Regularne przeprowadzanie ankiet i analiz preferencji pracowników umożliwia tworzenie spersonalizowanej oferty, która zwiększa satysfakcję i zaangażowanie zespołu. Taka elastyczność wspiera budowanie bardziej zgranych i efektywnych zespołów, przyczyniając się do ogólnego sukcesu organizacji i tworząc przyjazne środowisko pracy.

Realizowanie przemyślanej polityki benefitowej, spójnej z ogólną strategią przedsiębiorstwa, to ważny składnik przepisu na biznesowy sukces. W ten sposób firma może wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć utalentowanych kandydatów do pracy, a więc przyspieszyć proces rekrutacji, jak również poprawić dobrostan, czy wzmocnić zaangażowanie zatrudnionych oraz stworzyć zgrany zespół, który osiąga ponadprzeciętne wyniki.

Żeby jednak móc cieszyć się wymiernymi korzyściami, jakie w kontekście wielopoziomowego funkcjonowania organizacji generują atrakcyjne benefity dla pracowników, należy umiejętnie nimi zarządzać i właściwie dystrybuować te bonusy wśród członków zespołu, korzystając w tym celu z nowoczesnych narzędzi. Z pomocą przychodzi platforma Carrotspot, której jedną z funkcjonalności jest kafeteria. Przekonaj się, dlaczego stanowi ona praktyczne rozwiązanie, jakiego w tym momencie potrzebuje dział HR w Twojej firmie!

Na czym polega umiejętne zarządzanie benefitami pracowniczymi w firmie?

Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że współcześnie wynagradzanie pracowników za wykonywanie powierzonych im obowiązków zawodowych to coś więcej, niż comiesięczne wypłacanie pensji. Istotną rolę w motywowaniu podwładnych odgrywa także oferowanie im świadczeń pozapłacowych stanowiących bezpośrednią odpowiedź na ich rzeczywiste potrzeby. To ważny element zarządzania zasobami ludzkimi i budowania przyjaznej kultury organizacyjnej w miejscu pracy, jednak w praktyce okazuje się, że obsługa pakietu, na który składają się najpopularniejsze benefity, jest niekiedy dość skomplikowanym zadaniem.

Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że koniecznością okazuje się dostosowanie do niej strategii benefitowej, przy równoczesnym uwzględnieniu ulegających przekształceniom zachowań, przyzwyczajeń i oczekiwań pracowników biurowych lub fizycznych. W zrozumieniu preferencji kadry pracowniczej, projektowaniu oferty świadczeń, optymalizacji procesu dystrybucji bonusów oraz monitorowaniu skuteczności tych działań mogą pomóc nowe technologie, z których potencjału opłaca się czerpać.

Twoje Centrum Badawcze HR - Carrotspot LAB

Zwiększ trafność decyzji i skuteczność działań bez marnotrawienia czasu, pieniędzy i zaangażowania pracowników dzięki naszym profesjonalnym badaniom. Oferujemy kompleksowe usługi dostosowane do Twojej organizacji.

Zarządzanie benefitami w systemie kafeteryjnym – dlaczego personalizacja jest tak ważna?

Obowiązujący w danej firmie kompleksowy system kafeteryjny do zarządzania świadczeniami pozapłacowymi powinny tworzyć benefity najbardziej pożądane przez osoby zatrudnione w konkretnej organizacji. Personalizacja gratyfikacji to jeden z głównych trendów współczesnego HR. Jakie świadczenia są najpopularniejsze? Które z nich pozytywnie wpływają na zaangażowanie pracowników? Możliwość pracy zdalnej, prywatna opieka medyczna, bony zakupowe, dofinansowania kursów i szkoleń, bilety do kina, karty sportowe, a może elastyczny czas pracy? Jest w czym wybierać!

Wiele zależy tutaj od zajmowanego stanowiska, wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia zawodowego, wieku, stylu życia, czy sytuacji rodzinnej. Warto więc starać się poznać prawdziwe potrzeby członków zespołu (na przykład poprzez przeprowadzanie specjalnych ankiet), a potem dążyć do ich efektywnego zaspokojenia. Wtedy do głosu dochodzi system kafeteryjny pozwalający uprawnionym na samodzielny wybór spośród bogatej oferty dokładnie tego, co ich uszczęśliwi. W rezultacie podwładni otrzymują wsparcie dotyczące zachowania balansu między życiem prywatnym a zawodowym, więc są usatysfakcjonowani, zwiększa się także ich lojalność wobec firmy, dlatego nie myślą o zmianie dotychczasowego miejsca pracy.

Dlaczego Carrotspot jest idealnym narzędziem dla Twojej firmy?

Korzystanie z prostego w obsłudze i elastycznego systemu kafeteryjnego od Carrotspot to klucz do efektywnego oraz zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa zarządzania benefitami przygotowanymi dla pracowników. Ważnym atutem wskazanego narzędzia jest oszczędność czasu, jaka z tego płynie (te dodatkowe godziny można przeznaczyć na coś bardziej kreatywnego niż analiza wykorzystania świadczeń pozapłacowych na przestrzeni danego miesiąca). Pokazuje to, że platforma benefitów pracowniczych od Carrotspot, promująca kulturę feedbacku i transparentnej komunikacji, stanowi wartość dodaną zarówno dla zespołów HR, jak i zatrudnionych. Już teraz skorzystaj z tego rozwiązania, aby wynieść swój biznes na wyższy poziom!

Nowoczesne systemy zarządzania wszystkimi benefitami pracowniczymi – podsumowanie

Zarządzanie benefitami pracowniczymi z jednego miejsca to ogromne ułatwienie. Dzięki takim nowoczesnym systemom użytkownicy mogą szybko otrzymać potrzebne w danej chwili gratyfikacje, ewentualne modyfikacje są sprawnie wdrażane, ponadto centralizacja prowadzi też do redukcji ponoszonych kosztów.

A co w tym zakresie przyniesie przyszłość? Najprawdopodobniej zauważy się dalszy rozwój tych zintegrowanych platform – pojawią się całkiem nowe funkcje, a te istniejące zostaną udoskonalone oraz dostosowane do zmieniających się realiów. Jeszcze większy nacisk będzie położony na zauważalną już teraz personalizację świadczeń pozapłacowych i automatyzację rutynowych czynności związanych z administrowaniem benefitami (co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów) oraz zwróci się uwagę na prognozowanie trendów poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji.

Arkadiusz Kamiński
Arkadiusz Kamiński
HR Digital Transformations Director (R&D)
Psycholog społeczny. Ekspert w zarządzaniu strategią HR i B+R, certyfikowany asesor (AC/DC) oraz HRBP. Doświadczony menedżer i dyrektor odpowiedzialny za procesy personalne i cykl życia pracownika w organizacjach. Przez ponad 15 lat zajmuje się badaniem dynamiki organizacyjnej i postaw pracowników. Przeprowadził liczne badania i analizy w dziedzinach psychologii zachowań konsumenckich, badań technologicznych i ich wpływu na ludzi, a także cyfrowych doświadczeń pracowników. Autor kilku artykułów na temat zarządzania ludźmi, przywództwa i digitalizacji HR. Orędownik Evidence Based oraz stosowania narzędzi psychometrycznych w HR. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS (HR oparty na danych, analityka HR), z zainteresowaniami zawodowymi skupionymi na nowych technologiach i ich zastosowaniu w funkcjonowaniu organizacji. Kieruje projektami wykorzystującymi People Analytics i BIG DATA w procesach Business Intelligence (BI). W Carrotspot Lab i LUX MED Benefity odpowiada za badania i rozwój, projekty badawcze, analizy oraz projektowanie rozwiązań wspierających działalność biznesową, w tym badania jakościowe, ilościowe oraz ewaluacyjne. Członek zespołu projektowego w projekcie "Human-Centric BI and AI Solution for Human Resource Management", gdzie opracował algorytmy umożliwiające przetwarzanie szerszego zakresu danych („miękkie” HR) oraz projektował i realizował badania ewaluacyjne dotyczące reakcji na koncepcję cyfrowego rozwiązania.