Jak prawidłowo zorganizować miejsce pracy przy komputerze?

(3 min czytania)
Nowy rok to idealny moment na rewolucję w naszym życiu zawodowym. Warto rozpocząć od miejsca, w którym spędzamy większość czasu - naszego stanowiska pracy z komputerem. Nie tylko chodzi tu o wydajność, ale także o nasze zdrowie. Ergonomiczne ustawienie może stać się kluczem do równowagi między efektywnością a samopoczuciem. Jak właściwie dostosować miejsce pracy, aby zwiększyć wydajność oraz dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Przygotuj się na noworoczne wyzwania, które przekształcą Twoje stanowisko pracy na lepsze!

Nasza wydajność, jakość wykonywanych zadań oraz szybkość wywiązywania się z powierzonych obowiązków służbowych zależy od wielu różnorodnych czynników. Na ogólnie rozumianą sprawność zawodową ma wpływ między innymi: kondycja psychiczna i fizyczna, poziom wiedzy, doświadczenie, umiejętności twarde i miękkie, czy sposób zagospodarowania najbliższego otoczenia – zarówno w biurze, jak i podczas pracy zdalnej. Należy sobie uświadomić, że pomocą lub utrudnieniem okazuje się także organizacja przestrzenna stanowiska komputerowego. Jak je prawidłowo zaaranżować, aby było funkcjonalne? Podpowiadamy!

Komputerowe stanowisko pracy – jak powinno wyglądać?

Jak zorganizować stanowisko pracy z komputerem lub laptopem, aby można było stwierdzić, że jest ono ergonomiczne? W pierwszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w kilka niezbędnych mebli. Podstawę stanowi biurko, którego wysokość będzie dostosowana do wzrostu użytkownika. Równie ważna jest powierzchnia blatu, na którym powinny zmieścić się poszczególne urządzenia (takie jak: klawiatura, myszka, czy duży monitor ulokowany nieco poniżej poziomu oczu) i rzeczy, które chce się mieć pod ręką w czasie pracy (na przykład teczki z dokumentami, przybory do pisania, czy zeszyty z notatkami). W zależności od zapotrzebowania oraz metrażu pomieszczenia można wybrać standardowy model albo narożny. Ciekawą opcją są także biurka, przy których pracuje się na stojąco. W funkcjonalnym miejscu pracy musi też znaleźć się wygodne siedzisko, a przy krześle podnóżek, na którym trzyma się stopy. Najlepszym wyborem okazuje się fotel z podłokietnikami, zapewniający możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia oparcia.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze – najważniejsze zasady

  • O czym trzeba pamiętać, pracując kilka godzin dziennie przy komputerze? Jakich reguł należy się trzymać, aby zaaranżować ergonomiczne stanowisko pracy, dostosowane do charakteru wykonywanych czynności? Oto najważniejsze z nich:

  • Utrzymywanie prawidłowej, a więc naturalnej postawy ciała podczas siedzenia przy biurku, aby odciążyć kręgosłup.

  • Zadbanie o odpowiednio rozmieszczone oświetlenie – naturalne, jak i sztuczne.

  • Używanie klawiatury, opierając nadgarstek na blacie biurka.

  • Regularne robienie sobie przerw i wykonywanie ćwiczeń rozciągających.

  • Dbanie o porządek na biurku – każda rzecz ma tam mieć swoje miejsce, ponieważ bałagan dekoncentruje.

  • Dopasowywanie ustawienia elementów wyposażenia do indywidualnych preferencji.

  • Zapewnianie optymalnej temperatury powietrza i wentylacji w pomieszczeniu biurowym, w którym wykonuje się obowiązki służbowe.

Jakie korzyści wynikają z odpowiedniego zaaranżowania miejsca do pracy?

Już wiesz, jak powinno wyglądać praktyczne i estetyczne stanowisko do pracy z komputerem. Jeśli zostanie ono prawidłowo zaprojektowane, urządzone oraz uporządkowane, osoba wykonująca przy nim swoje obowiązki zawodowe przekona się o licznych korzyściach, jakie generuje osiągnięcie sukcesu w tym zakresie.

Co można umieścić na tej liście? Najczęściej przytacza się tu następujące przykłady: pomoc w utrzymaniu właściwej postawy ciała i zmniejszenie ryzyka wystąpienia dolegliwości związanych z długotrwałym siedzeniem przy biurku (nie tylko bólu pleców, ale i potencjalnych problemów ze wzrokiem), wygodę użytkowania wszystkich sprzętów, gwarancję bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby popełnianych błędów, wyższe zaangażowanie, a także wytworzenie atmosfery sprzyjającej koncentracji, kreatywności i pracy umysłowej oraz wynikające z tego zwiększenie produktywności. Widzisz więc, że dopracowane pod każdym względem stanowisko komputerowe w ostatecznym rozrachunku przyczynia się do zwiększenia satysfakcji z pracy i pozwala uchronić się przed ewentualnymi niedogodnościami.

Organizacja przestrzenna stanowiska pracy z komputerem – podsumowanie

W związku ze zmianą zatrudnienia musisz w umiejętny sposób zaaranżować swoje nowe miejsce pracy? A może doszedłeś do wniosku, że najbliższe otoczenie uniemożliwia Ci stuprocentowe skupienie się na tym, co robisz i potrzebujesz jakiejś zmiany? Jednocześnie zgodzisz się z tym, że organizacja stanowiska pracy z komputerem dopasowana do Twoich potrzeb i zgodna z podstawowymi zasadami BHP od zawsze była dla Ciebie zbyt trudna? Teraz się to zmieni! Zapamiętaj, a potem wykorzystaj w praktyce zaprezentowane powyżej wskazówki, a z powodzeniem zadbasz o komfort pracy biurowej – zarówno wtedy, gdy wykonujesz obowiązki służbowe w siedzibie firmy, jak i podczas home office. To wiedza, która rzeczywiście się przydaje!

Arkadiusz Kamiński
Arkadiusz Kamiński
HR Digital Transformations Director
Psycholog społeczny. Ekspert ds. budowania strategii zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji, certyfikowany asesor (AC/DC) oraz HRBP. Wieloletni manager i dyrektor odpowiadający za procesy personalnie i cykl życia pracownika w organizacji. Od ponad 15 lat badacz organizacji i postaw pracowników, badacz UX. Realizował wiele badań i analiz z zakresu psychologii zachowań konsumenckich. Zwolennik doktryny Evidence Based oraz wykorzystywania narzędzi psychometrycznych w HR. Wykładowca SWPS (HR oparty na danych, Analityka HR), obszar jego zainteresowań zawodowych skoncentrowany jest na nowych technologiach i ich zastosowaniu w funkcjonowaniu organizacji. Prowadzi projekty wykorzystujące People Analytics oraz duże zbiory danych Big Data w procesie Business Intelligence (BI). W Carrotspot Lab odpowiada za projekty badawcze, analizy i projektowanie rozwiązań wspierających biznes.