Programy lojalnościowe i motywacyjne

(5 min czytania)
Programy lojalnościowe i motywacyjne mają podobną koncepcję, choć równocześnie można wskazać w ich ramach kilka kluczowych różnic. Beneficjentami akcji wzmacniających lojalność są co do zasady konsumenci, z kolei systemy motywacyjne stosuje się zazwyczaj względem pracowników. Cele szczegółowe mogą być różne, jednak ogólny zamysł jest wspólny i sprowadza się do oddziaływania na zachowania ludzi oraz postawy, jakie przyjmują oni względem konkretnych zjawisk.

Na czym dokładnie polegają programy lojalnościowe i motywacyjne? Co trzeba wiedzieć o korzyściach wynikających z jednego, jak i drugiego rozwiązania? Jak krok po kroku wdrożyć takie narzędzie w konkretnej organizacji? Już teraz sprawdź odpowiedzi na te pytania!

  • Czym są programy lojalnościowe i motywacyjne?

  • Jakie zalety mają programy lojalnościowe i motywacyjne?

  • O czym trzeba pamiętać, wprowadzając w organizacji programy lojalnościowe i motywacyjne?

Czym są programy lojalnościowe i motywacyjne?

Definicja programów lojalnościowych wskazuje, że jest to przykład długotrwałego działania marketingowego ukierunkowanego przede wszystkim na wzmocnienie relacji ze stałymi, najbardziej wartościowymi klientami, którzy w podzięce za okazywane zaufanie otrzymują pewne satysfakcjonujące ich przywileje. To także nieszablonowa forma komunikacji. Obserwacja współczesności pokazuje, że Polacy chętnie biorą udział w takich akcjach promocyjnych organizowanych przez sklepy lub punkty usługowe, dlatego znane i cenione marki prześcigają się w pomysłach na nowe, coraz bardziej oryginalne programy lojalnościowe.

Sam schemat działania jest tutaj dość prosty – ludzie dokonują zakupu na określoną kwotę, za co otrzymują punkty, pieczątki lub naklejki, wykorzystując do tego karty stałego klienta albo aplikacje mobilne. Po uzbieraniu ustalonej ilości wymieniają je na nagrody, które powinny być jak najbardziej uniwersalne, aby pozwoliło im to efektywnie zaspokajać potrzeby uczestników programów, bez względu na ich wiek, płeć, zainteresowania, sytuację materialną, czy styl życia. Tego typu bonusy mają przyciągać uwagę swoją atrakcyjnością i bezpośrednio zachęcać do zaangażowania się w rywalizację z innymi.

Natomiast określenie programy motywacyjne stosuje się względem strategii prowadzących do zmobilizowania pracowników, docenienia ich wysiłków wkładanych w codzienną pracę oraz nagrodzenia za odnoszone sukcesy zawodowe. Te rozwiązania wdrażane są w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach. Są to strategie intensyfikujące zaangażowanie pracowników zatrudnionych w małych, średnich, jak i dużych firmach, w których kładzie się nacisk na rozsądne zarządzanie zasobami ludzkimi. Programy motywacyjne dla pracowników mogą dotyczyć osób zajmujących różne stanowiska – zarówno te niższego, jak i wyższego szczebla, bowiem pozycja w hierarchii organizacji nie ma tu większego znaczenia. Przedstawiciele kadry pracowniczej otrzymują benefity, jeśli spełnią warunki zawarte w regulaminie.

Jakie zalety mają programy lojalnościowe i motywacyjne?

Główne mocne strony przemyślanych i odpowiednio przygotowanych oraz właściwie wdrożonych programów lojalnościowych to: wzrost rozpoznawalności firmy, tworzenie pozytywnych skojarzeń z danym asortymentem lub usługami, czy zwiększanie zasięgów. Bez wątpienia można stwierdzić, że jest to typowa sytuacja „win-win”. To pozytywnie przyjmowana przez odbiorców forma kreowania wizerunku przedsiębiorstwa, pozwalająca utrwalić się w świadomości poszczególnych członków grupy docelowej, do której kierowany się przekaz. Te osoby zostają skupione wokół wspólnych wartości, które działają na nie jak magnes.

Dzięki temu zwiększa się sprzedaż produktu lub usługi, więc zauważalne są zyski finansowe. W taki sposób wzrasta też przywiązanie emocjonalne do marki w perspektywie długofalowej – ludzie konsekwentnie dokonują tych samych wyborów, nawet nie rozważając skorzystania z oferty konkurencji. Dochodzi więc do utrzymania zdobytego już klienta, który pozostaje wierny na długo i decyduje się kupować wyłącznie z jednego źródła, a nawet z pełnym przekonaniem zachęca do tego znajomych, przyjaciół i rodzinę, staje się więc swego rodzaju ambasadorem. Równocześnie jest to skuteczna metoda na dotarcie do nowych odbiorców.

Do podstawowych atutów, jakimi wyróżniają się programy motywacyjne, zalicza się: wzrost wydajności i kreatywności pracowników oraz odczuwanej przez nich energii. Zatrudnieni wykazują się większą inicjatywą i chętnie poszukują nieszablonowych rozwiązań, pracują, bo lubią to robić, a aktywne uczestnictwo w życiu firmy daje im radość.

To doskonała metoda na ograniczenie rotacji pracowników – w taki sposób ludzie utożsamiają się z miejscem pracy, a więc decydują się na dłuższą współpracę i rozwijanie kariery zawodowej zgodne z własnym zamysłem, w sprzyjających ku temu okolicznościach. Ani przez myśl nie przejdzie im to, żeby szukać nowego zatrudnienia, nawet jeśli inna firma zaproponuje lepsze warunki. Program motywacyjny jest również czynnikiem wyróżniającym konkretnego pracodawcę na rynku pracy, sprawiającym, że potencjalni kandydaci biorą udział w procesie rekrutacyjnym.

O czym trzeba pamiętać, wprowadzając w organizacji programy lojalnościowe i motywacyjne?

Jedno jest pewne: programy lojalnościowe i motywacyjne przyniosą oczekiwane efekty wyłącznie wtedy, gdy zostaną spersonalizowane pod kątem specyfiki konkretnego podmiotu oraz skrojone na miarę potrzeb o wielorakim charakterze, przedstawianych przez adresatów tych akcji. Trzeba dbać o kompleksową organizację całego przedsięwzięcia na wszystkich jego etapach – od początku, aż do samego końca.

Liczy się zatem jednoznaczna identyfikacja celu, skonstruowanie odpowiedniego projektu, stworzenie przystępnego w odbiorze regulaminu i zakomunikowanie go poprzez kampanię informacyjną, skomponowanie atrakcyjnego pakietu nagród, stopniowe wdrożenie ustalonej koncepcji, oryginalne wypromowanie przedsięwzięcia, bieżące kontrolowanie jego przebiegu oraz wydawanie zdobytych przez uczestników nagród. To układ elementów będących podstawowymi składnikami przepisu na sukces w postaci zastosowania systemu, który rzeczywiście przyczyni się do wzrostu poziomu lojalności i motywacji.

Widać więc, że stworzenie programu lojalnościowego lub motywacyjnego to niekiedy dość kosztowe, czasochłonne i wymagające zadanie, jednak warto poświęcić na jego realizację posiadany budżet, czas i energię. Oczywiście, jeśli dysponuje się wymaganymi zasobami, odhaczaniem z listy kolejnych punktów można zająć się wewnętrznie, aczkolwiek polecanym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia oferowanego przez wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny.

Programy lojalnościowe i motywacyjne – podsumowanie

Na podstawie zaprezentowanych powyżej informacji można jednoznacznie stwierdzić, że programy lojalnościowe i motywacyjne to narzędzia wdrażane w ramach działań marketingowych lub rozwiązania wykorzystywane do zarządzania zasobami ludzkimi, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Tym bardziej że w ostatnim czasie cieszą się one rosnącą popularnością i stają się standardem w wielu organizacjach, dlatego dobrze być na bieżąco, jeśli na poważnie myśli się o przyszłości swojego biznesu i chce się czerpać z aktualnych trendów.

A więc już teraz przekonaj się w praktyce, jaka siła tkwi w dobrych programach lojalnościowych i motywacyjnych – atuty tych długofalowych strategii są niepodważalne, a co najważniejsze obustronne, czyli dostrzegalne zarówno dla organizatorów, jak i uczestników takich przedsięwzięć. Przy odpowiednim podejściu, tego typu przedsięwzięcie okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę również w przypadku Twojej firmy!

Arkadiusz Kamiński
Arkadiusz Kamiński
HR Services & Carrotspot LAB Lead
Z wykształcenia psycholog społeczny. Ekspert ds. budowania strategii zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji, certyfikowany asesor (AC/DC) oraz HRBP. Wykładowca SWPS, wieloletni manager i dyrektor odpowiadający za procesy personalne i analizy. Od ponad 10 lat badacz organizacji i postaw pracowników. Zwolennik wykorzystywania narzędzi psychometrycznych w HR. Swoje bogate doświadczenie wykorzystuje kierując zespołem badawczym i rozwijając platformę Carrotspot w aspektach z obszaru HR, People Analytics oraz UX Research. Prywatnie wielbiciel sportów ekstremalnych.