Znaczenie motywacji pracowników
Motywacja pracowników a ich efektywność oraz jakość wykonywanej pracy
Efektywny proces motywowania działający w danym przedsiębiorstwie przekłada się również na lepszą jakość pracy, jaką w związku z zajmowanym stanowiskiem wykonują zatrudnione tam osoby. Pracownicy wyróżniający się wysoką motywacją korzystają z tej ogromnej siły napędowej, dlatego pracują w sposób logiczny, systematyczny i przemyślany, dobrze organizują proces realizacji powierzonych im zadań, wykazują się też większą skutecznością. Ponadto zmotywowani pracownicy są zwykle bardziej kreatywni i elastyczni, co sprawia, że potrafią oni poradzić sobie nie tylko z nieskomplikowanymi, ale też nieco trudniejszymi projektami.
Motywacja pracowników a ich przywiązanie do miejsca pracy
Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy poziomem motywacji pracowników a ich przywiązaniem do aktualnego miejsca pracy. Zaangażowane osoby są nastawione na długoterminową współpracę i nawet nie myślą o zmianie zatrudnienia, czy przejściu do konkurencji. Zmotywowany przedstawiciel kadry pracowniczej ma silne poczucie przynależności – jest lojalny oraz oddany, chce być z firmą na dobre i na złe, ponieważ ma z nią wyłącznie pozytywne doświadczenia. To sprawia, że ogranicza się rotacja pracowników, co z perspektywy organizacji jest niezwykle korzystne.
Motywacja pracowników a ich indywidualny rozwój zawodowy
Dla pracownika zaangażowanego w rozwój swojej kariery zawodowej, zdającego sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma motywacja, typowe jest myślenie perspektywiczne, samodyscyplina oraz aktywność. Dalekowzroczność ułatwia przewidywanie zmian na rynku pracy oraz pomaga elastycznie się do nich dostosowywać. W tym celu zmotywowany pracownik z własnej woli bierze udział w programach rozwojowych, w ramach których odbywają się różne kursy, szkolenia, warsztaty, wykłady, czy konferencje.
Dużego znaczenia nabiera tu motywacja wewnętrzna sprawiająca, że pracownikowi, który wychodzi z inicjatywą, ponieważ nie chce stać w miejscu, towarzyszy zapał do ciągłego rozwoju, pozwalający mu zaspokajać ambicje i zwiększać swoją wartość w organizacji oraz na tle konkurencji. Takie proaktywne podejście dostrzegalne właśnie u najbardziej zmotywowanych członków zespołu jest godne pochwały oraz stanowi doskonały wzór do naśladowania.
Motywacja pracowników a wellbeing i nastawienie do życia
Jeśli czynniki motywujące pracowników rzeczywiście działają, członkowie zespołu są po prostu zadowoleni ze swojego życia. To optymiści, którzy widzą świat w kolorowych barwach. Przyjazne warunki pracy pozytywnie odbijają się na ich ogólnym dobrostanie psychicznym. Dodatkowo zmotywowani pracownicy, wspierani przez pracodawców, potrafią znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. W efekcie umieją odpoczywać, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem ewentualnych problemów, czy w sytuacjach stresowych, rzadko narzekają, są usatysfakcjonowani, radośni i entuzjastycznie nastawieni.
Zagrożenia wynikające z braku motywacji
Wiedząc, jakie jest znaczenie motywacji u pracowników w ich życiu zawodowym oraz prywatnym, warto uświadomić sobie również, jak duży problem stanowi nagły spadek lub całkowity brak odpowiedniego zaangażowania wśród zatrudnionych. Członkowie kadry pracowniczej są wtedy znużeni, zniechęceni, przytłoczeni, zestresowani, sfrustrowani, szybciej się męczą, mają problemy z koncentracją, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia u nich również innych niż spadek motywacji objawów typowych dla wypalenia zawodowego.
Przykładowe negatywne rezultaty niskiego poziomu motywacji to między innymi:
obniżenie wydajności,
gorsza jakość produktów i usług dostarczanych klientom,
niższa rentowność przedsiębiorstwa,
częstsze spóźnienia i nieusprawiedliwione absencje,
wzrost wskaźnika rotacji pracowników,
pogorszenie atmosfery w miejscu pracy (np. częstsze konflikty w zespole),
niechęć zatrudnionych do udziału w programach rozwojowych i ambitnych projektach,
ograniczenie potencjału innowacyjnego firmy,
trudności w realizacji celów organizacyjnych.
Motywacja pracowników i jej znaczenie w praktyce – podsumowanie
Na podstawie przedstawionych powyżej informacji wyraźnie widać, że wysoka motywacja pracowników jest kluczowym czynnikiem wpływającym na odnoszenie przez przedsiębiorstwa sukcesu biznesowego. W ogólnej mobilizacji zespołu tkwi ogromna siła i potencjał, którego zignorowane byłoby dużym błędem.
Nie dziwi więc fakt, że działy HR działające we współczesnych organizacjach coraz częściej decydują się na wdrożenie przemyślanej, starannie zaplanowanej i atrakcyjnej dla zatrudnionych polityki motywowania. Nie jest to jednorazowe wyzwanie, tylko wieloetapowa i rozłożona w czasie strategia.
W związku z tym, że pracodawcy doceniają znaczenie motywacji, konsekwentnie oddziałują oni na swoich podwładnych za pomocą różnych motywatorów, skrojonych na miarę indywidualnych potrzeb poszczególnych przedstawicieli kadry pracowniczej. Mogą to być zarówno bodźce materialne, jak i niematerialne. Wśród tych narzędzi najczęściej stawia się na: podwyżki i premie, okolicznościowe nagrody, awanse, kursy, elastyczny czas realizacji obowiązków służbowych, szkolenia i inne formy doskonalenia zawodowego, przyjazne środowisko pracy, czy też pochwały za dobre wyniki, pozwalające propagować pożądane postawy i wzorce zachowań. W efekcie możliwe jest zaspokajanie oczekiwań wszystkich pracowników, bez względu na ich wiek, płeć, styl życia, sytuację rodzinną, zajmowane stanowisko albo staż pracy.