Partnerstwo biznesowe – w czym tkwi jego potencjał?
Co to jest partnerstwo w biznesie?
Partnerstwo biznesowe to przykład współpracy podejmowanej na zasadzie dobrowolności. Może ona dotyczyć dwóch lub więcej niezależnych podmiotów. Tego typu współdziałanie, uwzględniające indywidualność oraz autonomię każdej z firm, polega na planowaniu i wykonywaniu kolejnych zadań w taki sposób, aby myśleć również o interesie drugiej strony. Wybór tej drogi jest źródłem praw, ale i obowiązków, jednak przewaga atutów charakterystycznych dla opisywanego rozwiązania sprawia, że cieszy się ono rosnącą uznaniem. Najprawdopodobniej ten trend utrzyma się również w przyszłości, a być może, w odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się środowisko biznesowe, będzie cieszył się jeszcze większą popularnością zarówno wśród mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw.
W jakim celu firmy zawierają partnerstwa biznesowe? Za ogólny cel partnerstwa w biznesie uznaje się szeroko rozumianą poprawę pozycji społeczno-gospodarczej każdego z podmiotów. Natomiast szczegółowe cele mogą być ustalane indywidualnie, w zależności od uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych, a więc chociażby kultury organizacyjnej, czy aktywności podejmowanych przez konkurentów.
Jakie korzyści wynikają z partnerstwa w biznesie?
W dłuższej perspektywie partnerstwo biznesowe generuje korzyści dostrzegane przez obie strony takiego układu. Jest to zatem przykład tak zwanej strategii win-win, a każdy wychodzi z tej rozgrywki jako zwycięzca. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na taką współpracę:
obniżenie kosztów transakcyjnych,
uzyskanie efektu synergii,
bezpieczeństwo wynikające z podziału ryzyka,
wzrost odporności na ewentualne kłopoty, trudności i kryzysy,
rozszerzanie oferty i zasięgu działalności,
współdzielenie posiadanych zasobów,
wzmocnienie pozycji rynkowej przedsiębiorstw,
uzyskanie przewagi konkurencyjnej,
wzrost innowacyjności wdrażanych projektów,
zwiększenie wiarygodności i poprawa wizerunku firmy,
pozytywne wyróżnienie marki,
możliwość rozwoju,
stworzenie zespołom stabilnych warunków do pracy.
Jak znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego?
Klucz do tego, aby współpraca w ramach partnerstwa biznesowego przebiegała bezproblemowo i przyniosła oczekiwane rezultaty, a niekiedy nawet przerosła te oczekiwania, stanowi dobór dobrego partnera. W teorii brzmi to dość jednoznacznie i jest uznawane za oczywistość, jednak w praktyce może okazać się wyzwaniem, któremu niekiedy naprawdę trudno sprostać. Wymaga to poświęcenia czasu, wytrwałości, wyrozumiałości oraz uzbrojenia się w cierpliwość.
Gdzie szukać godnego zaufania partnera biznesowego?
Zalecany jest regularny udział w wydarzeniach branżowych, korzystanie z systemu poleceń, czy czerpanie z potencjału drzemiącego w mediach społecznościowych. Pomaga także networking, konsekwentne budowanie sieci kontaktów i nawiązywanie nowych znajomości, a gdy nadarzy się ku temu sposobność wysyłanie bezpośrednich zaproszeń do współpracy.
Cechy dobrego partnera biznesowego
Za główne cechy charakterystyczne wartościowego partnera biznesowego uznaje się: lojalność, uczciwość, odpowiedzialność, prawdomówność, zaangażowanie, elastyczność, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, bogate doświadczenie, rozległą wiedzę, proaktywne podejście, stabilność finansową, mocne poczucie etyki zawodowej, pozytywne nastawienie, dobrą reputację, doskonałą znajomość aktualnych trendów w danej dziedzinie, dysponowanie komplementarnymi zasobami oraz gotowość do nawiązania trwałej i długoterminowej relacji.
Tak naprawdę w profesjonalnym partnerstwie biznesowym najbardziej liczy się to, aby było jak najwięcej punktów stycznych pomiędzy podmiotami rozpoczynającymi współpracę, a ewentualne różnice powinny kreować przestrzeń do kreatywnego osiągania wspólnego celu. Najprościej rzecz ujmując – trzeba się uzupełniać i razem patrzeć w tym samym kierunku.
Jeśli wymienione wcześniej elementy połączy się z umiejętnym zarządzaniem relacjami, efektywną komunikacją (stałym dialogiem), otwartą postawą, transparentnością podejmowanych działań, wzajemnym zrozumieniem, życzliwością i szacunkiem, zwiększy się prawdopodobieństwo powodzenia realizowanego wspólnie przedsięwzięcia oraz odniesienia upragnionego sukcesu biznesowego przez wszystkie zaangażowane podmioty.
Różne przykłady partnerstw biznesowych
Partnerstwo technologiczne: Firm A, specjalizująca się w produkcji komponentów elektronicznych, nawiązuje współpracę z Firmą B, której główną działalnością jest produkcja sprzętu AGD. Dzięki temu partnerstwu Firma B korzysta z innowacyjnych rozwiązań Firmy A, co przekłada się na wyższą jakość oferowanych produktów.
Partnerstwo dystrybucyjne: Producent zabawek (Firma C) wchodzi w partnerstwo z popularną siecią sklepów (Firma D) w celu ekskluzywnej sprzedaży swoich produktów w tych sklepach.
Partnerstwo w zakresie badań i rozwoju: Dwie biotechnologiczne firmy (Firma E i Firma F) łączą swoje zasoby w celu przyspieszenia badań nad nowym lekiem.
Partnerstwo strategiczne w zakresie marketingu: Firma produkująca napoje energetyczne (Firma G) wchodzi w partnerstwo z organizacją sportową (Firma H) - logo firmy pojawia się na strojach zawodników, a w zamian organizacja otrzymuje wsparcie finansowe.
Partnerstwo franczyzowe: Sieć restauracji (Firma I) udziela praw do prowadzenia lokalu pod jej marką indywidualnemu przedsiębiorcy (Firma J) w zamian za udział w zyskach.
Joint venture: Dwie firmy z różnych krajów (Firma K z USA i Firma L z Indii) tworzą wspólne przedsięwzięcie w Indiach, łącząc swoje zasoby i know-how w celu zdobycia lokalnego rynku.
Partnerstwo w zakresie CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu): Firma produkująca odzież (Firma M) nawiązuje współpracę z organizacją pozarządową (Firma N) działającą na rzecz ochrony środowiska. Razem organizują kampanie edukacyjne i wprowadzają ekologiczne rozwiązania w produkcji.
Partnerstwo w zakresie usług: Firma oferująca hosting (Firma O) nawiązuje współpracę z firmą programistyczną (Firma P) w celu oferowania klientom kompleksowych rozwiązań webowych.
Każde z tych partnerstw ma swoje wyjątkowe cechy i wymaga indywidualnego podejścia. Kluczem do sukcesu jest dogłębne zrozumienie potrzeb i oczekiwań obu stron oraz ciągła komunikacja. W wielu przypadkach, takie partnerstwa mogą prowadzić do innowacji, wzrostu i przewagi konkurencyjnej na rynku.