Motywacja pracowników w praktyce: grywalizacja w Twojej firmie i systemy nagród
Zaangażowanie pracowników ma kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacji. Dlatego też wystarczy nawet jeden rzut oka, żeby zaobserwować, jak firmy cały czas szukają innowacyjnych sposobów na skuteczne motywowanie swoich zespołów. Na tle wszystkich dostępnych rozwiązań grywalizacja w HR oraz nagradzanie wyłaniają się jako dwa potężne narzędzia, które pokazują nowe podejście do motywacji pracowników. Warto wiedzieć, jakie mechanizmy rządzą tymi strategiami, aby umiejętnie zastosować je w zarządzaniu zasobami ludzkimi i odmienić miejsca pracy.
Grywalizacja w HR i jej rola w zakresie motywowania pracowników
Grywalizacja (inaczej określana także jako gamifikacja albo gryfikacja) polega na świadomym wykorzystywaniu elementów i technik znanych z gier w aspektach życia, które w klasycznych warunkach nie mają z grami nic wspólnego. Zjawisko to jest widoczne między innymi na płaszczyźnie zawodowej, gdzie służy: wyzwalaniu kreatywności, pobudzaniu do nauki nowych umiejętności, zachęcaniu do poszukiwania najlepszych rozwiązań dla pojawiających się problemów, budowaniu nawyków, kształtowaniu pozytywnych postaw, podnoszeniu efektywności, zwiększaniu lojalności oraz wpływaniu na zaangażowanie i motywację pracowników.
W tym celu wykorzystuje się tak zwaną mechanikę gier, na którą składają się na przykład: kooperacja, podział zabawy na etapy, przydzielanie zadań do wykonania, poziomy trudności, kolekcjonowanie punktów, rankingi, nagrody i odznaki za osiągnięcia oraz paski postępu (pokazujące, ile brakuje danej osobie, żeby wejść na kolejny poziom). W rezultacie poszczególni członkowie zespołu stają się „graczami”, współzawodnikami, którzy angażują się w rozgrywkę oraz konkurują ze sobą.
Sprawdź już teraz na czym polegają programy motywacyjne wspierające rozwój pracowników i wyniki biznesowe firmy
Nagrody jako narzędzie wpływania na zaangażowanie pracowników
Systemy nagród to kolejna propozycja na budowanie motywacji pracowników. Bonusy wręczane za odnoszenie większych lub mniejszych sukcesów, to sprawdzona metoda na podziękowanie oraz docenienie wysiłków i uzyskanych wyników, ale także forma zachęcenia do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego oraz zaangażowania w życie organizacji, której jest się częścią. Jeśli strategia nagradzania zostanie prawidłowo zaprojektowana, przekazywane pracownikom benefity staną się konkretną korzyścią za osiągnięcie określonych celów, zmotywują do podnoszenia kwalifikacji, zbudują lojalność, zwiększą satysfakcję z pracy oraz pokażą, które zachowania są pożądane. Ważne, aby oferowane nagrody były zgodne nie tylko z misją, wizją oraz wartościami firmy, ale też stanowiły odpowiedź na aktualne potrzeby członków zespołu.
Zastosowanie grywalizacji w HR i systemów nagród jest niczym otwarcie kolejnego rozdziału w księdze motywacyjnych strategii, oferujące świeże spojrzenie na zagadnienie, jakim są metody wpływania na zaangażowanie pracowników. Gdy tradycyjne, stosowane dotychczas sposoby przestają przynosić oczekiwane rezultaty, charakteryzowane podejścia wnoszą dynamikę i nową energię do funkcjonowania organizacji, kreując środowisko pracy, w którym na drodze do rozwoju zatrudnionych liczy się dobra zabawa oraz zdrowe współzawodnictwo pomiędzy współpracownikami.