Pozapłacowe sposoby motywowania pracowników

(4 min czytania)
Istnieją sposoby, które wpływają na zaangażowanie pracowników równie skutecznie jak pieniądze. Pozapłacowe motywatory zasługują na uwagę i warto poznać je bliżej. Jakie niematerialne czynniki motywują pracowników? Jakie wyzwania wiążą się z motywacją pozapłacową i jak możesz je przezwyciężyć? Odkryj tajemnice motywacji pracowników bez wykorzystania pieniędzy!

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest motywacja pozapłacowa?

 • Jak wygląda motywacja pozapłacowa?

 • Jak działa motywacja pozapłacowa?

Motywowanie pracowników to proces polegający na stymulowaniu ich do osiągania lepszych wyników i mobilizowaniu do dalszego rozwoju kariery zawodowej poprzez zapewnianie im odpowiednich warunków, zachęt oraz bodźców. Wskazany rezultat można osiągnąć, decydując się na różne rozwiązania. Zwykle pierwszym, co przychodzi do głowy, są motywatory materialne, stanowiące dodatkową korzyść finansową, a więc przyjmujące postać wysokiego wynagrodzenia, podwyżek, premii, czy udziałów w zyskach. I rzeczywiście, praktyka pokazuje, że takie podejście jest przyjmowane z entuzjazmem, ponieważ stanowi solidne wsparcie dla domowych budżetów zatrudnionych i jest formą swego rodzaju zabezpieczenia, dającego tak ważne poczucie bezpieczeństwa.

Jednak pieniądze nie są jedyną metodą wpływania na zaangażowanie podwładnych. Są też inne, w wielu przypadkach równie skuteczne opcje, z których istnienia warto sobie zdawać sprawę. Na uwagę zasługują oczywiście pozapłacowe sposoby motywowania pracowników. Co to takiego? Które motywatory niematerialne uznaje się za najpopularniejsze? Jakie są największe wyzwania związane z motywacją pozapłacową i jak można je przezwyciężyć? Podpowiadamy!

Czym jest motywacja pozapłacowa?

Motywacja pozapłacowa jest określeniem stosowanym w kontekście czynników, które pobudzają ludzi do podejmowania konkretnego działania oraz osiągania wytyczonych celów, ale nie są powiązane z wynagrodzeniem finansowym i nie da się ich bezpośrednio przeliczyć na pieniądze.

Informacje o funkcjonowaniu w organizacji pozapłacowych sposobów motywowania pracowników warto przekazywać już na etapie rekrutacji, ponieważ może to przyciągnąć wartościowych i utalentowanych kandydatów, którzy pozytywnie ocenią fakt, że pracodawca kompleksowo podchodzi do kwestii oddziaływania na zaangażowanie poszczególnych przedstawicieli kadry pracowniczej i przez to z chęcią zaaplikują na wolne stanowisko.

Bardzo często o idealnej sytuacji mówi się, gdy narzędzia typowe dla motywacji płacowej łączą się z tymi oferowanymi w ramach motywacji pozapłacowej. Takie kompleksowe podejście pozwala odpowiadać na oczekiwania szerokiego grona odbiorców, ponieważ jednocześnie zaspokajane są wtedy potrzeby o wielorakim charakterze.

Jak wygląda motywacja pozapłacowa?

Jedno jest pewne – motywacja pozapłacowa niejedno ma imię. Jaką formę mogą przyjmować takie benefity, nagrody i udogodnienia pracownicze? Które z nich wyróżniają się najwyższą skutecznością? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dlatego kluczem do sukcesu jest wsłuchiwanie się w głos członków zespołu oraz uwzględnianie ich oczekiwań i preferencji.

Najczęściej spotykane pozapłacowe sposoby motywowania pracowników to:

 • wspierające przywództwo,

 • dostrzeganie sukcesów i udzielanie publicznych pochwał,

 • wręczanie listów gratulacyjnych lub dyplomów uznania,

 • poszerzanie odpowiedzialności i samodzielności poszczególny członków zespołu,

 • regularne przekazywanie feedbacku,

 • organizowanie konkursów na pracownika miesiąca,

 • bardzo dobra komunikacja,

 • zrozumienie i zaufanie ze strony przełożonych,

 • tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi – oferowanie uczestnictwa w kursach i szkoleniach,

 • wyznaczanie jasnej ścieżki kariery i przejrzystych kryteriów awansu,

 • umożliwianie elastycznego czasu pracy lub pracy zdalnej,

 • kreowanie przyjaznej kultury organizacyjnej,

 • poczucie bezpieczeństwa gwarantowane przez stabilność zatrudnienia,

 • dbanie o work-life balance,

 • szansa udziału w ciekawych projektach,

 • organizacja wydarzeń integracyjnych,

 • wdrażanie systemów oceny i samooceny pracowników,

 • komfort pracy,

 • dobrze wyposażone stanowisko,

 • świadczenia dodatkowe dostępne w ramach programu kafeteryjnego.

Jak działa motywacja pozapłacowa?

Pozapłacowe sposoby motywowania pracowników generują wiele korzyści, zauważalnych zarówno z perspektywy zatrudnionych, jak i z punktu widzenia pracodawców. Jeśli motywatory zostaną dopasowane ze zwróceniem uwagi na rzeczywiste potrzeby odbiorców, mogą mieć pozytywny wpływ na zaangażowanie w realizację zawodowych obowiązków, satysfakcję i wydajność, przywiązanie do zajmowanego stanowiska, a nawet atmosferę panującą w miejscu pracy. W takich okolicznościach członkowie zespołu czują się zaopiekowani i docenieni, dlatego są lojalni wobec firmy i w naturalny sposób budują dobry wizerunek marki na zewnątrz, nie myślą też o zmianie pracy. A to wszystko bez dwóch zdań przekłada się na osiąganie przez organizację ustalonych celów biznesowych, wzmacnianie pozycji w branży oraz generowanie coraz większych zysków.

Najwyższy czas, aby uświadomić sobie, że pieniądze to nie wszystko. Już teraz przekonaj się, jak pozapłacowe sposoby motywowania pracowników sprawdzają się w praktyce!

Jeśli interesują Cię łatwe i szybkie sposobny pozapłacowego motywowania pracowników napisz do nas !

A może chcesz zobaczyć jak Carrotspot działa w zakresie pozapłacowego motywowania pracowników w praktyce?

Arkadiusz Kamiński
Arkadiusz Kamiński
HR Services & Carrotspot LAB Lead
Z wykształcenia psycholog społeczny. Ekspert ds. budowania strategii zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji, certyfikowany asesor (AC/DC) oraz HRBP. Wykładowca SWPS, wieloletni manager i dyrektor odpowiadający za procesy personalne i analizy. Od ponad 10 lat badacz organizacji i postaw pracowników. Zwolennik wykorzystywania narzędzi psychometrycznych w HR. Swoje bogate doświadczenie wykorzystuje kierując zespołem badawczym i rozwijając platformę Carrotspot w aspektach z obszaru HR, People Analytics oraz UX Research. Prywatnie wielbiciel sportów ekstremalnych.